30-31.01

Zmuszeni późną porą zatrzymaliśmy się na nocleg u wrót parku narodowego Mt Aspiring w Makarora. Na dobre nam to wyszło, ponieważ w/w park okazał się NIESAMOWITY! Zrobiliśmy sobie 4 niedługie spacery z broszurki DOC (10- Blue Pools, 8- Cameron Lookout, 4- Thunder Creek Falls, 2- Roaring Billy)   wszystkie mające początek przy trasie naszego przejazdu i wszystkie znakomite!

Po południu dotarliśmy do kolejnego celu naszej podróży tj. do Fox Glacier. Ciekawe zjawisko ponieważ po 30 min od wyjścia z lasu tropikalnego, gdzie rosną palmy i wielkie paprocie, dociera się do czoła lodowca .  Trzeba się trochę zasapać w czasie podejścia ale warto zobaczyć. Z racji braku czasu na bliźniaczy Franz Joseph Glacier nie jechaliśmy.

Następnego dnia zaliczyliśmy obowiązkowy punkt programu tj. skały naleśnikowe w Punakaiki. Krótki spacer ok 40 min z robieniem zdjęć po ciekawych formacjach skalnych z pięknym morzem w tle. I w sumie to był jedyny interesujący punkt tego dnia poza miejscem naszego noclegu 🙂

Darmowy kemping, na którym się zatrzymaliśmy, miał same najwyższe noty w aplikacji NZ Rankers. I nic dziwnego! Mały, jedynie 10 miejsc, usytuowany tuż nad piękną rzeką, w której mieliśmy się okazję przekąpać. Prowadzi go bardzo barwna postać – Don. Do dyspozycji gości jest ogród warzywny – wystarczy pójść do Dona a on da wam co tylko będziecie chcieli z ogrodu w tym m.in. cukinie, szczypiorek, truskawki, wszelkiej maści zioła i wiele innych smakołyków. W zamian trzeba jedynie wypełnić, na potrzeby NZ Rankers, ankietę w której oceniasz i krótko opisujesz atrakcje odwiedzone do tej pory w tym DOC Walks, Activities  oraz Rental Companies jeśli dotyczy. Kemping jest otwierany o godzinie 15.00 a miejsca zapełniają się bardzo szybko – my o 17.00 wzięliśmy przedostatnie 🙂

Generalnie zachodnie wybrzeże przejechaliśmy w 2 dni. Gdybyśmy mieli więcej czasu to na pewno zostalibyśmy co najmniej 2 dni w parku narodowym Mt. Aspiring, który w moim rankingu wysunął się na prowadzenie tuż obok Fiordlandu.